Plastyka 2020/2021

27.11.2020

Witajcie moi Drodzy

Dzisiaj mam dla Was propozycję stworzenia pracy za pomocą… ale o tym za moment. Czy wiecie, że wasze dłonie a w szczególności opuszki palców rąk pokryte są liniami papilarnymi? Co to znaczy? Linie papilarne to charakterystyczny układ wgłębień (rowków) na skórze niektórych ssaków. Z uwagi na swoją niepowtarzalność, niezmienność i nieusuwalność stanowią one podstawowy materiał badawczy w daktyloskopii. Pomagają identyfikować osoby. Istnieją różne sposoby wykorzystywania tych charakterystycznych dla ludzkich dłoni elementów. Na przykład telefon da się odblokować tylko odciskiem palca właściciela. Wchodząc do pracy nie podpisuje się listy a dotyka palcem czytnika i w ten sposób system zapisuje kto jest obecny. Linie papilarne to bardzo ciekawy temat. Ale czy wiecie, że można też w sztuce użyć odcisku palca? Jakich materiałów potrzebujecie? Bardzo niewielu.

Potrzebne będą: pokrywka lub paleta do farb, kartka, farba lub tusz, kredki lub flamastry oraz wasze ręce.

Sposób wykonania.

  1. Wyciśnij kroplę tuszu (farby) na paletę. Umocz opuszek palca w tusz i odciśnij go teraz na kartce. Zrób kilka takich odbić.
  2. Zastanów się co może przypominać tak powstała kropka. Flamastrami lub kredkami dorysuj elementy (oczy misia, płatki kwiatka, nogi i ręce ludzika).

20.11.2020

Witajcie moi Drodzy

Za oknem jesienna pogoda- czasami słońce a czasami deszcz. Pod nogami szeleszczą liście. Żółte, czerwone, zielone. Dlatego moja dzisiejsza propozycja pracy plastycznej to motyl z liści. Jeżeli uda Wam się wyjść na spacer to kilka zabierzcie do domu. A jeżeli nie? Nie martwcie się. Mama ma na pewno w kuchni nieco inne liście.. laurowe 🙂 A więc do dzieła.

Potrzebne rzeczy: kolorowe kartki, nożyczki, mocny klej, kredki, wstążka (na koniec możesz przykleić motyla do niej i przywiązać np. do firanki), liście laurowe lub inne.: z klonu, olchy

  1. Przyklej listki do kartki

2. Dorysuj kredkami tułów i głowę. Doklej kolorowe kropki z papieru kolorowego.

3. Możesz wyciąć motyla, przykleić wstążkę do niego i przywiązać do firanki albo lampki.

Z chęcią zobaczymy jakie motyle wyfrunęły spod Waszych rąk.

PLASTYKA 2019/2020 

28.05.2020

Nakryto do stołu.

Witajcie moi Drodzy!

Moja dzisiejsza propozycja to praca plastyczna, która może posłużyć za dekorację stołu na przyjęcie.  Na pewno w Waszych domach organizowane są spotkania rodzinne z różnych okazji: urodzin, imienin, świąt (w okresie pandemii, tylko domownicy).  Mama, babcia przygotowują pyszne potrawy a Wy możecie przygotować nakrycie stołu.

Moja propozycja dekoracji  jest  związana z wiosną, latem. Możecie zamiast motyla wykonać zające(Wielkanoc), anioły (Święta Bożego Narodzenia), inne, stosowne do uroczystości.

Organizując przyjęcie należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu nakrycia na stole. Nakrycie stołu (z francuskiego couvert) to wszystkie przedmioty, które ustawiamy na stole przed przyjściem gości. Talerz wyznacza środek całego nakrycia. Po jego prawej stronie umieszcza się nóż i łyżkę, po lewej widelec. Na górze układamy sztućce deserowe- widelec i łyżeczkę (zdjęcie 2). Serwetkę dowolnie w zależności od jej złożenia. Nasza serwetka ozdobiona barwnym motylem zajmie centralne miejsce na talerzu.

Zadanie: Z kolorowego kartonu (sztywny papier) wytnijcie kształt motyla. Następnie z kolorowych papierów wytnijcie koła, łezki i naklejcie na skrzydła. Możecie użyć flamastrów , cekinów dowolne, ale pamiętajcie, że motyl jest symetryczny- te same elementy będą zdobić  jego prawą i lewą stronę (zdjęcie 1). Serwetkę złóżcie w harmonijkę, aby łatwiej było związać oba elementy ze sobą dekoracyjnym sznurkiem lub tasiemką. Proponuję przygotować kilka motylków, aby każdy z gości mógł nacieszyć się tą barwną dekoracją.

 

19.05.2020

 

Papierowe fantazje- Drzewko Szczęścia

 

Witam Was, moi Drodzy!

Niebawem, 26 maja, bardzo ważne święto, Dzień Matki. Pomyślałam, że zaproponuję Wam pracę, którą możecie zrobić samodzielnie i podarować swoim kochanym Mamom. Będzie to drzewko szczęścia. Potrzebujecie jedynie kolorowych papierów, nożyczek, kleju, ołówka.

Pracę możecie wykonać na kartce o dowolnym formacie i kolorze.

 

Zadanie: Wybierzcie dwie, różnego koloru kartki. Jedna będzie tłem na drugiej narysujcie duże, rozgałęzione drzewo. Wytnijcie narysowane drzewo i przyklejcie do tła (zdjęcie 1).

Teraz czas na przygotowanie liści. Będą one miały kształt serca. Możecie każde serce wycinać oddzielnie, ale polecam szybszy sposób: kilka pasków papieru składam na pół i wkładam jeden w drugi. Na linii zagięcia rysuję pół serca i wycinam kilka serc na raz (zdjęcie 2). Wycięte serca powinny być złożone na pół. Jedną połówkę smarujecie klejem i przyklejacie do gałęzi,  jedno serce za drugim w kole- tworzą się wiatraczki (zdjęcie3). Na koniec możecie coś dorysować, domalować-dowolnie. Możecie napisać życzenia dla mamy lub je wypowiedzieć i koniecznie uścisk i słodki całus J Miłej pracy!

 

 

12.05.2020

 

Inicjał czyli piękne litery z epoki średniowiecza

Drodzy Uczniowie, dzisiejsza propozycja to zadanie z  liternictwa, czyli jednego z działów grafiki użytkowej, będzie dotyczyła projektowania liter oraz ich wykonania.

Inicjał najczęściej kojarzy się z pierwszą literą imienia i nazwiska.
Jednak w okresie średniowiecza tym mianem określano zupełnie co innego. Była to pierwsza litera rozpoczynająca rozdział lub akapit tekstu, większa od liter tekstu podstawowego, niekiedy kolorowa, Inicjał rozpoczynający akapity, rozdziały itp. wyróżniał się kształtem, wielkością, kolorem lub ozdobnością. W przypadku znacznie rozbudowanych, bardzo szczegółowych inicjałów:
– był wypełniony postaciami ludzkimi lub całymi scenami rodzajowymi- inicjały figuralne,
– były zdobione wzorami geometrycznymi lub roślinnymi- inicjały ornamentalne.

Stworzeniem inicjału zajmowali się wykształceni i utalentowani mnisi, którzy w swoich samotniach i odosobnionych miejscach, oddawali się zdobnictwu ksiąg.

Dla chętnych wiedzy na temat zdobnictwa ksiąg średniowiecznych proponuję ciekawą lekturę :                                                                                    http://dawnepismo.ank.gov.pl/pl/pismo-w-przeszlosci/sztuka-pisania/page/0/3

 

A teraz zadanie: Z kartki A-4 wytnij  kwadrat. Następnie od każdego z brzegów  odmierz dwa centymetry marginesu i delikatnie ołówkiem narysuj ramkę, czyli wyodrębnione zostało pole w środku.
W tym właśnie miejscu najlepiej jest centralnie wpisać, swoją literę. Proponuję, aby krój litery był o unikalnym wyglądzie.
Inicjał możecie pozostawić bez tła, w przypadku jeśli jest bardzo ozdobny. Wtedy należy zetrzeć wyznaczone wcześniej linie ołówkowe.
Jeżeli inicjał jest skromniejszy możecie go ozdobić ramką i w tym celu wykorzystać narysowane linie pomocnicze. Technika wykonania inicjału jest dowolna, cienkopisy, flamastry, kredki, farby. brokaty, łączcie techniki.

Miłej pracy!

06.05.2020

Muzyczne rogaliki

Rodzinne zajęcia kulinarne

 

Moi Drodzy, zapraszam Was dziś do… kuchni. Upieczemy muzyczne pyszne rogaliki

z marmoladą i przy okazji zapoznacie się z pojęciem, który od zawsze nam wszystkim towarzyszy- RYTM.

Rytm – powtarzanie się dźwięków lub innych elementów w jednakowych odstępach. Rytmiczna może być muzyka, tykanie zegara, bicie serca. Również kompozycja obrazu może mieć określony, charakterystyczny rytm, powtarzające się detale przy zachowaniu tych samych wielkości, odstępów , kolorów.

W naturze tez możemy spotkać zjawiska o charakterze rytmicznym, na przykład bicz rzęsistego deszczu, kręgi rozchodzące się po tafli wody po wrzuceniu do niej kamienia, szereg podobnych wzgórz na widnokręgu, drzewa rosnące przy drodze.

Rytm w muzyce to jeden z podstawowych elementów dzieła. regulujący jego przebieg

w czasie. Dotyczy w szczególności występowania w continuum czasowym (w odpowiedniej kolejności czasowej) poszczególnych dźwięków i przerw między nimi oraz względnego czasu ich trwania, czyli tzw. wartości rytmicznej, wyrażonej w notacji muzycznej odpowiednim kształtem nut i pauz.

Naszym elementem  powtarzającym się będzie bohater dzisiejszych zajęć –rogalik. Z 16 rogalików ułożycie kompozycję rytmiczną.  Aby było jeszcze bardziej rytmicznie Pani Kasia (nauczyciel muzyki, gry na flecie poprzecznym w OPP 175) proponuje, by podczas pracy (jak rogaliki będą się piekły) towarzyszyły Wam następujące utwory muzyczne:

* Kujawiak

Czyli , na odsipke!

Taniec wolny i nagle szybki

Mazowsze zawsze piękne!

https://youtu.be/RjV1bpxi0bc

* Marsz Turecki W.A.Mozart

który jest formą Ronda

RONDO TO NP ABACABA

CZYLI POWTARZALNOSC SEKWENCJI UTWOTU JAK ZWROTKI I REFRENY

https://youtu.be/qBP5Qyxowug

* Bardzo widowiskowy Mazur

https://youtu.be/PRo0xXWlPps

* Swan Lake Spoof     😉

https://youtu.be/vcpkUGdqxw4

Myjemy ręce i do roboty! J

Przygotowanie: 70 min  Pieczenie: 25 min  Łącznie: 95 min

Składniki:

Rozczyn:

20 g drożdży świeżych

1 łyżka cukru

1 łyżka mąki

50 ml ciepłej (nie gorącej!) wody

Ciasto:

150 ml ciepłego (nie gorącego!) mleka

420 g mąki pszennej

3 łyżki cukru pudru

90 g rozpuszczonego masła

2 żółtka

Dodatkowo:

roztrzepane jajko

twarda marmolada

cukier puder do oprószenia

Krok 1 

Do kubka kruszymy świeże drożdże, a następnie dodajemy łyżkę cukru, ciepłą wodę i łyżkę mąki. Dokładnie mieszamy i odkładamy na około 10 minut do wyrośnięcia rozczynu.

Krok 2 

Nasz rozczyn powinien zwiększyć swoją objętość (jeżeli drożdże nie urosły tzn. że np mieliśmy stare drożdże lub dodaliśmy zbyt ciepłego mleka czy wody itp.)

Do osobnego naczynia wsypujemy mąkę, pozostałe składniki oraz rozczyn i dokładnie mieszamy. Wyrabiamy ręcznie przez 5 minut, aby ciasto było jednolite i gładkie. Następnie je przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 60 minut, aby podwoiło swoją objętość.

Krok 3 

Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie porcje. Każdą z nich rozwałkowujemy na kształt dużego koła. Za pomocą noża kroimy dzielimy na podłużne trójkąty (ja podzieliłam na 8 części). Nakładamy łyżeczkę gęstego dżemu lub marmolady i zwijamy ciasto w rulon (tak, aby nadzienie nie miało jak wypłynąć ze środka) w kształt rogalika.

Krok 4 

Rogaliki odkładamy na ok. 15 minut do lekkiego wyrośnięcia. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem. Piec do zarumienienia w temp. 180 stopni przez ok. 22-25 minut. Ostudzone rogaliki oprószyć cukrem pudrem.  

Układamy rogaliki rytmiczne – moje tańczą na blasze poloneza a na talerzu polkę! J Smacznego! 

30.04.2020

Pracowite Pszczółki

Dziś proponuję zadanie wiosenne. Wykonamy papierowe pszczoły , które uśmiechnięte znoszą nektar do uli.

Do wykonania zadania potrzebne będą:

  • kartka żółta czarna i błękitna
  • linijka, klej, nożyczki, czarny flamaster
  • kartka na tło, np niebieska i rolki po papierze toaletowym

Wykonanie: Tułów pszczoły-  z żółtej i czarnej kartki wycinamy po dwa 4 cm paski. Sklejamy je parami (żółty i czarny) by powstała litera L. Następnie przekładamy je naprzemiennie tak, by tworzyła się harmonijkowa kostka- kwadrat. (jak na zdjęciu). Sklejamy końcówki, aby harmonijka nie rozłożyła się. W ten sam sposób składamy drugą harmonijkę. Z żółtego papieru wycinamy dwa koła- głowy pszczół. Dorysowujemy oczy, uśmiech, doklejamy wycięte czułki. Głowę doklejamy do harmonijki.

 Z błękitnego papieru wycinamy skrzydła i doklejamy do tułowia owadów.

Plaster miodu: rolki przecinamy na wąskie okręgi. Przyklejamy je do tła.

A teraz zabawa: pszczółki latają po Waszych mieszkaniach , zbierają nektar i wracają do swojego domku. Miłej pracy bzzz,bzzz J

21.04.2020

Abstrakcja Muzyczna

 

Dziś chciałam zaproponować Wam pracę abstrakcyjną  związaną z muzyką a inspiracją będzie twórczość przedstawiciela tego kierunku, rosyjskiego malarza, grafika –Wassilya Kandinskiego.

Pomimo, że ukończył on prawo i ekonomię na Uniwersytecie w Moskwie i odnosił sukcesy w wyuczonym zawodzie to jednak od dziecka fascynowała i zajmowała go sztuka oraz muzyka (grał na pianinie i wiolonczeli), która wraz z jego malarstwem oraz rozprawami teoretycznymi stanowiła później, w jego twórczości, nierozłączną całość.

Muzyka miała dla niego ogromne znaczenie. Poszukiwał relacji między muzyką i malarstwem, porównując oddziaływanie barw do brzmienia instrumentów muzycznych, dokonując równocześnie określeń psychologicznego znaczenia poszczególnych kolorów. Na przykład cynober, wedle Kandinskiego, wyraża pasję i brzmi jak tuba, błękit działa uspokajająco i zależnie od natężenia sugeruje brzmienie fletu, wiolonczeli.

Kandinsky miał pewną specyficzną właściwość – widział dźwięki i słyszał kolory.

W swoich obrazach Kandinsky powołuje do życia elementy abstrakcyjne nawiązujące do geometrii : kwadraty, koła, trójkąty, romby, trapezy i mnóstwo innych form, coraz bardziej skomplikowanych.

 

Wassily Kansinsky:

„Było to o zmierzchu, wróciłem do domu z przyborami malarskimi, zatopiony w marzeniach i wspominając wykonaną pracę gdy nagle zobaczyłem na ścianie obraz niesłychanej piękności, promieniujący wewnętrznym blaskiem. Stanąłem zaskoczony, potem zbliżyłem się do tego obrazu-zagadki, na którym widziałem tylko formy, barwę, a którego treść pozostawała dla mnie niezrozumiała. Szybko znalazłem rozwiązanie owej zagadki: był to jeden z moich obrazów zawieszony do góry nogami”.

 

Zadanie: na kartce A3 wykonam kompozycję abstrakcyjną wzorując się na twórczości Wassilya Kandinskiego. Technika dowolna: rysunek, malarstwo, kolaż. Polecam papiery kolorowe, marker,  kredki. Możecie odrysowywać na kolorowym papierze talerze, kubki (koła), wycinać i naklejać na pracę, stosujcie linijkę ale też rysujcie linie opływowe. 

Geometrycznej pracy życzę!

Praca ucznia „Boisko”

 

 

 17.04.2020

Inspiracją do wykonania dzisiejszego zadania będzie zamieszczony poniżej na zdjęciu najsłynniejszy mebel, jedna z ikon XX-wiecznego desingu- Fotel Prousta.
Jego twórcą jest Allesandro Mendini, który stworzył zupełnie nowy projekt na bazie dawnego mebla. Mendini połączył barokową formę fotela z tkaniną inspirowaną malarstwem impresjonistycznym.
Jeśli jesteście zainteresowani historią powstania tego mebla podaję link do ciekawego artykułu : czasnawnetrze.pl/design/26449-fotel-proust-autorstwa-alessandro-mendini?fbclid=IwAR0r0qQ36i2hjQTQhimqPS4q_qm2w
67aJm9RiTTniHipUNoO72limfpntbU

Zadanie : Zaprojektuj tron królewski, jego formę-kształt, wzornictwo, obicie-tkaninę. Tron ma być bogaty w detale i dekoracje, ornament (wzory, kamienie, złocenia…) , ma opływać w przepych i bogactwo, ma być reprezentacyjny, może być bajkowy,
Format pracy : dowolny, technika : dowolna, rysunek, malarstwo, grafika, wyklejanka, możecie łączyć techniki, przyklejać cekiny, brokat, pasmanterię.
Życzę miłego projektowania!

FOTEL TRON

Plastyka 6.04.2020

Dzisiejsza propozycja to wykonanie ozdoby wielkanocnej z masy solnej- Baranek.
Podaję przepis na ciasto: 1 szklanka mąki, pół szklanki soli, troszkę mniej niż pół szklanki zimnej wody. Wyrabiamy ciasto, jeżeli będzie zbyt lepkie dodajcie troszkę mąki, a jeśli za bardzo suche to wody. Ciasto ma nie przylepiać się do rąk. Zawińcie ciasto w woreczek foliowy ponieważ dość szybko wysycha. Elementy przyklejajcie do siebie smarując powierzchnię ciasta wodą . Aby wykonać proponowanego tu baranka należy:
– na papierze do pieczenia zrobić okrągły placek o średnicy ok 8 cm i grubości ok 0,5 cm,
– zrobić mniejszy owal jako głowę,
– zrobić dwa wężyki i zawinąć je w ślimaki- to rogi,
– z małych kawałków ciasta zrobić uszy, 4 kopytka ,nosek, pieprz –oczy,
– wykorzystać praskę do czosnku i zrobić wełnę . Jeśli nie macie praski możecie zrobić kilka ślimaków i przykleić jako wełna
W kopytkach oraz na formie baranka wykałaczką zrobić otwory, do montażu elementów
i zawieszki.
Tak przygotowaną pracę można suszyć na powietrzu lub upiec w piekarniku (90-100 st. ok 2,5-3 godz.).

Zdjęcia baranek

Kolejne zadanie to kolaż.
Jest to technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkanin, fotografii i drobnych elementów codziennego użytku). Są one naklejane na papier i łączone z malarstwem.
Proponuję Wam nieco inne materiały do pracy: warzywa, owoce, zioła, przyprawy.
Inspiracją do tej zabawy plastycznej mogą być obrazy Giuseppe Arcimboldo, włoskiego malarza okresu manieryzmu. Poniżej jego dzieło “Vertumnus”- bóg pór roku, portret składany z warzyw.
Zadanie: Z warzyw, owoców, przypraw, ziół ułóżcie postać lub portret. Możecie dołączyć inne elementy np. narysowane i wycięte. Dołączam postać Panny Jarzynki 
Uważajcie podczas krojenia nożem.

Zdjęcia kolaż

Plastyka 30.03.2020

Konkurs plastyczny
Dzisiejsza propozycja zadań plastycznych to oprócz twórczej zabawy także KONKURS- przeznaczony dla wychowanków ogniska ze wszystkich szkół.
Zróbcie zdjęcie swojej pracy (można wybrać jedno lub dwa proponowane zadania) i przyślijcie je na adres: ognisko175@gmail.com do 10 kwietnia 2020r.
Wybierzemy po 5 najlepszych prac w obu zadaniach.
Nagrody wręczymy zwycięzcom po powrocie do ogniska.
Życzymy powodzenia!

PRACE PLASTYCZNE NA KONKURS