Haft artystyczny

26.06.2020

Kochani, życzę Wam wspaniałych, wesołych i bezpiecznych wakacji.

Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń, bajkowych przygód, i samych słonecznych dni.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.

 

 

19.06.2020

 

Witam Serdecznie

 

Kochani, 23 czerwca obchodzimy wyjątkowy dzień – Dzień Ojca. Z tej okazji przygotowałam dla Was propozycję wykonania notesu z haftowaną okładką. Myślę że będzie to wyjątkowy gadżet, który przyda się nie jednemu Tacie.

Do wykonania pracy potrzebujemy:

– notes 

-kordonek lub mulinę

-igłę do szycia i przekłuwania dziurek

-dowolne naklejki papierowe do przyklejenia końcówek nitek

-nożyczki i klej

-kartka i ołówek

 

Zaczynamy:

Na kartce rysujemy dowolny wzór, który chcemy wyhaftować. Pamiętajcie by narysować go liniami prostymi bo tak będzie się układała nitka. Następnie pod okładkę notesu podkładamy miękki materiał i igłą przekłuwamy dziurki. 

Zaczynamy haftowanie od przyklejenia końcówki nitki do lewej strony okładki. Teraz wystarczy połączyć nitką wszystkie zrobione dziurki. Aby nie było widać lewej strony okładki najlepiej posmarować ją klejem i przykleić do niej pierwszą stronę z notesu.

Pamiętaj ładnie zapakować swój prezent i cieszyć się tym wyjątkowym dniem wspólnie z Tatą.

 

 

 

25.05.2020

 

26 Maja to wyjątkowy dzień. Podziękujcie Swoim Mamom wręczając im własnoręcznie wykonaną kartkę.

Do wykonania kartki potrzebujecie:

-blok techniczny

-kartkę w kratkę

-kolorowe flamastry, cienkopisy lub kredki

-mulinę

-bardzo grubą igłę do przekłuwania papieru

-igłę go haftu 

-klej, nożyczki

-miękki gruby materiał np. filc

Do dzieła:

Na kartce w kratkę rysujemy wzór, następnie przycinamy kartonik na którym chcemy haftować. Układamy kolejno, miękki gruby materiał złożony na cztery części na nim kartonik i nasz narysowany wzór. Grubą igłą robimy dziurki na złączeniach kratek (tak jak pokazałam na filmie) i zaczynamy haftować. Jeśli nie pamiętacie jak, zapraszam do obejrzenia poprzednich filmików. Lewą stronę naszego wyhaftowanego wzoru smarujemy i przyklejamy do kolorowej większej kartki.

Teraz tylko trzeba obdarować Mamę prezentem. 

Powodzenia

 

15.05.2020

 

Witam Was serdecznie

Przygotowałam dla Was bardzo proste wzory do wykonania haftem krzyżykowym. Są bardzo niewielkie i uda się wam je wykonać w dość krótkim czasie. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie. 

Czy wiecie jakie były początki haftów? Dla spragnionych wiedzy postaram się w kilku częściach uchylić nieco rąbka tajemnicy. Dziś część pierwsza.

 

Z otchłani czasu

Z historii dowiadujemy się, że człowiek już u podstawy swojego istnienia starał się ozdabiać swoje otoczenie i samego siebie. Potrzeba twórczego działania pchała go do podejmowania nowych wyznań. Z najwcześniejszych takich dokonań do naszych czasów zachowały się malowidła naskalne, rzeźbione elementy z kości, ozdobne wisiory i wiele innych dzieł na stałe wpisujących się na karty historii sztuki.

Początki haftu sięgają niemalże początków ludzkości. Odkąd wynaleziono nić i igłę, odkąd zaczęto tkać materiał i łączyć jego elementy w jeden ubiór, odtąd haft miał swój początek. Człowiekowi nie wystarczało posiadać ochronę przed zimnem, chciał  by jego ubiór się wyróżniał. Zaczęto stosować różne kolory nici i materiału a miejsca przeszycia ozdabiać pierwszymi ściegami.

Z czasów starożytnych nie zachowały się niestety żywe przykłady hafciarstwa, jedynie skrawki haftowanych tkanin znalezionych przy egipskich mumiach. Jedne z pierwszych informacji o hafcie znajdują się na alabastrowych tabliczkach znalezionych w starożytnej Asyrii. Płaskorzeźby te przedstawiają dostojników w bogato zdobionych haftem strojach. Ze źródeł piśmiennych o haftach dowiadujemy się między innymi z Ksiąg Starego Testamentu, dzieł Herodota i innych starożytnych historyków.

Haft rozwijał się głównie na wschodzie między innymi w Grecji i Rzymie. Do najbardziej cenionych haftów należały te pochodzące z Babilonu, bogate w motywy postaciowe i sceny historyczne.  Szczególnie umiłowali je sobie Rzymianie, którzy wraz z rozszerzającym  się terytorium Państwa Rzymskiego rozprowadzali hafty po świecie.  Później cenniejsze stały się haftowane tkaniny z Bizancjum i Sycylii, aż ok. wieku IX  na przód wysunęła się Anglia , która niewątpliwie wzniosła potem tą sztukę na niedościgłe wyżyny. Do X wieku greccy hafciarze uznawani byli za najlepszych nauczycieli w tej dziedzinie. Na skutek panujących w tym okresie wojen, Grecy zmuszeni byli do migracji po niemal całej Europie. W miejscach gdzie się osiedlali poczęły sukcesywnie powstawać pracownie hafciarskie.

 

 

04.05.2020

 

Przygotowałam dla Was filmik z instrukcją wykonania breloka w kształcie listka wykonanego ściegiem krzyżykowym.

Do jego wykonania potrzebujesz:

-kanwę do haftu krzyżykowego

-mulinę w dwóch kolorach

-igłę z tępym czubkiem

-nożyczki

-klej do materiału (ja użyłam kleju Wikol)

-filc do podklejenia gotowego haftu (możesz użyć innego sztywnego materiału lub tekturki)

-sznureczek do przyczepienia metalowej części breloka oraz brelok. Jeśli nie masz takiego wykorzystaj kółeczko od kluczy.

 

Życzę wszystkim miłej zabawy i oczywiści chwalcie się swoimi pracami.

Jeśli macie jakieś pytania lub chcecie pokazać swoje prace ślijcie je na adres ela.c-d@marcusgraf.pl

23.04.2020

Dziś dla spragnionych hafciarstwa, przygotowałam krótkie przypomnienie ściegu krzyżykowego. Mam nadzieję, że jeszcze pamiętacie. Już wkrótce dostępne będą dla was proste wzory, wystarczy wydrukować i igła w ruch.

Życzę poplątania nitki 😉