Przejdź do treści

Aktualności

5.07.2024

Ostatni dzień lata w mieście w naszym ognisku. Wszystkim bardzo dziękujemy za liczny i owocny udział. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystacie kiedy przyjdzie na to czas. A tym czasem, życzymy wszystkim, i uczniom, i rodzicom, i nauczycielom wspaniałych, pełnych wrażeń i słońca wakacji. Poniżej relacja z ostatnich dwóch dni lata w mieście dla grup zorganizowanych. 

3.07.2024

Kochani! Za nami ostatni dzień „Lata w mieście” dla uczestników indywidualnych. Spędziliśmy go na wesoło. Były lody, kino, jednym słowem same przyjemności. Jutro i pojutrze prowadzimy zajęcia dla grup zorganizowanych. Wszystkim uczestnikom już dziś dziękujemy za miło spędzony czas i życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu! 😉

2.07.2024

Dzisiaj gościło nas Muzeum Woli. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących Warszawy, ale przede wszystkim poznaliśmy stare, dobre zabawy, w które bawili się nasi dziadkowie, pradziadkowie… Wierzcie nam na słowo, że gra w zielone, gra w kapsle, memory, przeróżne planszówki  to bardzo dobre formy spędzania czasu. Muzeum Woli, za każdym razem niezmiernie nam miło
do Was wracać!

 

1.07.2024

Pierwszy dzień lipca uczestnicy „Lata w mieście” spędzili nad dzikim brzegiem Wisły i nad bulwarami wiślanymi. Po powrocie zagraliśmy w gry integracyjne. „Ognisko, ognisko, zrozumiesz tutaj wszystko, zobaczysz cuda wielkie: talenty, pasje wszelkie…”

28.06.2024

Lata w mieście cd:-) Nasi wychowankowie wzięli dziś udział w grze PraGra w Muzeum Warszawskiej Pragi odkrywając jej tajemnice, a następne ćwiczyli sztukę kaligrafii.

27.06.2024 

Dzisiaj obyły się warsztaty zabawy piórkiem i tuszem, gdzie dzieci poznały technikę lawowania i konturu. Mimo upału dzieci miały sporo energii, by pobawić się w gry zespołowe i planszowe. 

26.06.2024

„Coś się kończy, coś się zaczyna” – no właśnie. Dopiero zakończyliśmy dydaktyczny rok szkolny a już rozpoczęliśmy wakacje a wraz z nimi „Lato w mieście”.  W poniedziałek i wtorek wychowankowie ogniska tańczyli i grali na instrumentach. W środę zapoznali się z historią Parku Ujazdowskiego oraz poznali technikę frotażu w otoczeniu przyrody. 

20.06.2024

Za nami uroczyste zakończenia roku szkolnego.  Podczas uroczystości zostały nagrodzone dzieci, które przez cały rok szkolny dawały dobry przykład innym swoim zachowaniem, miały najlepszą frekwencję i uczęszczały na zajęcia z największym zaangażowaniem. Cieszymy się, że co roku jest Was aż tak duże grono. Oczywiście nie obyło się bez wielu znakomitych występów. Był taniec, muzyka i teatr. Kto był, ten wie… 😉 Dziękujemy Wam za kolejny wspaniały rok i widzimy się już niedługo, bo zaledwie za 2 miesiące. A tym czasem przed nami jeszcze „Lato w mieście”. 😊Do zobaczenia!

18.06.2024

Wczoraj Gratulacje od organizatora a dzisiaj przedstawiciele „Klubu Młodego Społecznika ” działającego w OPP 175″ pod przewodnictwem p. Beatki odebrali gratulacje od zarządu dzielnicy Mokotów za udział w projekcie wolontariackim „Ośmiu Wspaniałych”. Burmistrz dzielnicy Pan Rafał Miastowski jak co roku docenia pracę wolontariuszy działających w placówkach oświatowych na terenie dzielnicy Mokotów i osobiście gratuluje nam sukcesów. Dostaliśmy piękny dyplom, karty podarunkowe do sklepu EMPIK, plecaki i inne fajne  gadżety oraz to co najważniejsze: „Wdzięczność”. To szlachetne uczucie wyrażone zostało częścią artystyczną w wykonaniu uczniów ZS nr 59 w Warszawie i uśmiechem Pana Burmistrza. To była wyjątkowa uroczystość, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Ogromne Podziękowania za wczorajsze  zaangażowanie kierujemy dla rodzica i nauczyciela p. Agnieszki  Lindenau. 

 

17.06.2024

Wolontariusze z „Klubu Młodego Społecznika” działającego w OPP „175” pod kierunkiem p. Beatki odebrali  nagrodę za udział w XXX Jubileuszowym Samorządowym Konkursie „Ośmiu Wspaniałych”. Wspaniale mieć w ognisku tak kreatywnych uczniów i tak zaangażowanego nauczyciela na rzecz innych. Najpierw Dziękujemy a następnie Gratulujemy:-)

6.06.2024

W czwartek na zaproszenie Rady Rodziców mieliśmy przyjemność  wziąć udział w pikniku Szkoły Podstawowej nr 191. Honorowy Patronat nad imprezą objął Burmistrz Dzielnicy Mokotów Pan Rafał Miastowski. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i pozostajemy z nadzieją dalszej wspaniałej współpracy z Dyrekcją oraz Radą Rodziców SP 191 w kolejnym roku szkolnym 2024/25. Szachy to nowa sekcja w naszym ognisku, która dzięki Panu Marcinowi rozkwita i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.  A tym czasem serdecznie zapraszamy do udziału w naszej uroczystości zakończenia roku szkolnego w dniu 19.06.2024. 

6.06.2024

Na zajęciach Eko Art korzystamy z pięknej, słonecznej pogody. Dzięki obserwacji natury stajemy się wrażliwsi na jej walory i bardziej uważni. Przedstawiamy efekty naszej twórczej zabawy z cieniem. 

5.06.2024

Kochani! Miniony tydzień przyniósł nam wiele emocji… W środę 5 czerwca odbył się konkurs recytatorski „Tuwim kontra Brzechwa”. Nasi recytatorzy zmierzyli się z poetycką twórczością tych dwóch znanych poetów. Wszyscy uczestnicy świetnie przygotowali się do konkursu, a ich prezentacje były na najwyższym poziomie. Wyniki ogłosimy i nagrody wręczymy w dniu zakończenia roku szkolnego w ognisku tj. 19.06.2024. Jednak zaznaczamy, że w tym konkursie nie było przegranych. Naszym uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji konkursu… Już za rok 🙂

3.06.2024

Koniec roku 2023/24 zbliża się wielkimi krokami i wakacje tuż, tuż.  Chcemy Wam podziękować za cały rok szkolny wspólnych przeżyć i złożyć wakacyjne życzenia. Przyjdźcie. 

 

25.05.2024

W sobotę nasze ognisko wzięło udział w pikniku  sp146.pl Dziękujemy za zaproszenie. 

 

16.05.2024

Dzisiaj w ognisku odbył się koncert uczniów zajęć muzycznych: fortepianu, gitary klasycznej, gitary elektrycznej, ukulele i wokalu. Koncert połączony został z dniem otwartym dlatego nie zabrakło wystaw prac uczniów zajęć plastycznych i rękodzielniczych. Wszystkim artystom dziękujemy za występ a gościom za przybycie.

9.05.2026

W dniu dzisiejszym odbyła się w naszym ognisku uroczysta Gala z okazji wręczenia nagród za dwa prestiżowe konkursy”: XXII ogólnopolski konkurs muzyczny „Młode Talenty muzyczne” oraz ” XXII wojewódzki konkurs plastyczny „Bohaterowie Naszych Bajek”. Obydwa konkursy zostały objęte patronatami: Rzecznika Praw Dziecka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza dzielnicy Mokotów. Swoją obecnością zaszczycił nas w-ce Burmistrz dzielnicy Mokotów Pan Krzysztof Skolimowski, który pogratulował wszystkim laureatom sukcesów oraz podziękował Pani dyrektor ogniska za wytrwałość i zaangażowanie w organizację tak potrzebnych inicjatyw. Pani dyrektor w swojej wypowiedzi przytoczyła słowa Minister Edukacji Narodowej Pani Barbary Nowackiej „Dzieci muszą mieć czas na odpoczynek”. Odpoczynek od nauki obowiązkowej na rzecz edukacji pozaszkolnej. To nie może być strata czasu. To nie może być lenistwo prowadzące do frustracji. To musi być odpoczynek aktywny bez telefonu, telewizora, komputera. Podobnie jak odpoczynek w ferie zimowe czy wakacje na stokach gór czy na piaskach plaż. Odpoczywamy od szkoły, nauki i uprawiamy różne aktywności. Wspaniale było patrzeć na dzieci i młodzież, która potrafi zarządzać swoim czasem w taki sposób, aby rozwijać swoje pasje. Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie Gratulujemy.

25.04.2024

Uwaga! „Klub Młodego Społecznika” pod kierunkiem pani Beaty Leszczyńskiej  dniu dzisiejszym wybiera się zrealizować swój własny projekt w formie wycieczki po mieście pt.: „Wręczamy laurki zamiast komórki”. Uczniowie naszego ogniska będą  rozdawać w miejscach komunikacji miejskiej: metro, tramwaj, autobus laurki przygotowane przez dzieci i młodzież, tym którzy zamiast komórki będą  trzymać w rękach książki. Nagrodą dla pasażerów, którzy propagują czytelnictwo będą cukierki krówki z logo naszego ogniska. 

Założenia i cele programu

Zwrócenie uwagi na problem uzależnienia od telefonu komórkowego. Promowanie czytelnictwa w miejscach publicznych, takich jak autobusy, tramwaje i metro. Organizowanie wspólnego i głośnego czytania w dowolnych miejscach publicznych np. na przystankach autobusowych, w tramwajach czy na stacjach metra. Wspólne czytanie na głos, aby zainteresować innych pasażerów czytelnictwem. Wręczanie laurek i cukierków  krówek tym, którzy zamiast telefonu czytają w metrze, autobusie, tramwaju książkę.

Życzymy Powodzenia i samych przyjemnych wrażeń. 

 

Zachęcamy do wysłuchania pięknego utworu propagującego przyjaźń i kontakty międzyludzkie bez telefonu w wykonaniu wspaniałego polskiego artysty i kompozytora Krystiana Ochmana, który w swojej twórczości łączy brzmienie śpiewu klasycznego z repertuarem rozrywkowym.  Niechaj w dniu dzisiejszym wszyscy wyrzucą telefony na dno torebek, plecaków, walizek, i kieszeni. 

22.04.2024

Cieszymy się kolejnymi sukcesami, tym razem z 20. edycji Festiwalu Młodzi Artyści Mokotowa – MAM to! Serdeczne Gratulacje dla uczniów, ich rodziców oraz nauczyciela p. Elżbiety Kamińskiej.

Festiwal MAM to! jest wyjątkową szansą dla młodych artystów Mokotowa  na pochwalenie się swoimi artystycznymi talentami, pasjami i kreatywnością na profesjonalnych scenach dzielnicowych domów kultury.

więcej szczegółów

 

17.04.2924

W naszej placówce odbyło się bardzo przydatne w pracy nauczyciela  szkolenie z zakresu „Jak dobrze mówić, nie męcząc siebie i innych – zajęcia z dykcji i emisji głosem”. Szkoleniowcem okazał się niebywale sympatyczny i dobrze znany Pan Maurycy Polaski-aktor, pedagog, kompozytor, entuzjasta poprawności językowej, autor tekstów, piosenek, współzałożyciel Kabaretu pod Wyrwigroszem.  Dziękujemy za profesjonalnie  poprowadzone warsztaty oraz przesympatyczną, pełną humoru atmosferę.

11.04.2024

Klub Młodego Społecznika w OPP „175”

Oto nasza super ekipa od zadań specjalnych – „Klub Młodego Społecznika”, prowadzony pod kierunkiem pani Beaty Leszczyńskiej. Wspaniali młodzi ludzie angażujący się tam, gdzie potrzebna jest pomoc, bo dorośli sami nie dali by rady;)) Tym razem tj. 9.04.2024 pomagali przy organizacji ogólnopolskiego konkursu muzycznego „Młode Talenty Muzyczne „202 pod honorowymi patronatami: Rzeczniczki Praw Dziecka, Mazowieckiej Kurator Oświaty oraz Burmistrza Dzielnicy Mokotów. Dziękujemy Wam:-)

A wczoraj tj. 10.04.2024 reprezentowali nas w eliminacjach XXX edycji Stołecznego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, organizowanego przez Fundację „Świat na Tak”. Mamy nadzieję, że nasze projekty „Rozdajemy laurki, zamiast komórki” i „Czwartkowe herbatki międzypokoleniowe”  zrobiły na jurorach wrażenie:-) A tymczasem czekamy na wyniki:-)

10.04.2024

Chwalimy się, cieszymy się, dzielimy się. Kolejny sukces naszej uczennicy Milany pod opieką naszego nauczyciela plastyki p. Elżbiety Kamińskiej. Serdeczne Gratulacje dla uczennicy, nauczyciela oraz rodziców laureatki.

9.04.2024

Co u nas słychać 9.04.2024? Dzisiaj jest muzyczne, instrumentalnie, wokalnie, artystycznie. Właśnie rozpoczęły się przesłuchania w XXII ogólnopolskim konkursie muzycznym „Młode Talenty Muzyczne”. Życzymy powodzenia wszystkim występującym a jurorom przyjemnej pracy. Skład jury: Wojciech Golisz-przewodniczący komisji, pianista, organista, miłośnik gry organowej oraz miłośnik starych zabytkowych organów. Karol Bonawentura Mieliński-artysta, kompozytor, pianista, trener wokalny. Tomasz Bereda-gitarzysta, artysta, nauczyciel w szkole muzycznej. Jakub Kącki-pianista, artysta, trener wokalny, założyciel „Aplauz Studio Edukacji Muzycznej”, juror wielu prestiżowych konkursów muzycznych, wokalnych. Pozdrawiamy Panią Monikę Gromek, wspaniałą, nieocenioną, niezwykle profesjonalną jurorkę naszego konkursu, która w tym roku nie mogła zasiąść w naszym jury, tak jak to czyniła przez wiele lat, ale kibicuje nam zapewne z dalekiej Japonii. 

 

2.04.2024

Jest nam bardzo miło poinformować o wielkim sukcesie naszego ucznia LEU RUDCHANKI rozwijającego swój talent pod kierunkiem p. Elżbiety Kamińskiej. Praca plastyczna LEU nadesłana na 33. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art w Goleniowie / Polska „Wszystkie kolory muzyki” otrzymała I miejsca. Jest to wielkie wyróżnienie, wielka radość i wielka duma dla całej społeczności ogniskowej. Serdeczne Gratulacje dla Leu, nauczyciela oraz rodziców laureata. W ramach nagrody organizator zaprosił Laureata wraz z opiekunem do udziału w warsztatach artystycznych, które odbędą się w dniach 6 – 10 maja 2024 r. w Goleniowie i Międzywodziu. Całość kosztów związanych z pobytem Laureata i jednego Opiekuna na warsztatach (noclegi, wyżywienie, materiały plastyczne) pokrywa Organizator. Otwarcie wystawy oraz gala wręczenia nagród odbędzie się 6 maja 2024 r. o godz. 12.00 w  Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Goleniowie, ul. Konstytucji 3 Maja 26. Może ktoś będzie w pobliżu i zechce obejrzeć wystawę? Zachęcamy:-) 

 

20.03.2024

Dzisiaj w naszym ognisku ogłosiliśmy definitywny i ostateczny koniec ZIMY! A jako dowód tej decyzji zamieszczamy kilka prac plastycznych z zajęć z panią Elą K. Pamiętajcie! Jutro pierwszy dzień WIOSNY 😊 Przywitajcie ją ciepło i przede wszystkim z uśmiechem. Dodatkowo proponujemy zrobić sobie z zimy żarty ubierając dwie różne skarpetki czy zakładając swetry na lewą stronę lub tył na przód. Ma być wesoło i już😉😊

 

12.03.2024

Pani Agnieszka z grupą miłośników papieroplastyki cały czas zaskakują nas ogromną kreatywnością. Sami zobaczcie czy te kameleony nie są urocze? Przyjrzyjcie się tym na parapecie. Te same kameleony jak na kameleony przystało zmieniły kolor;-) 

5.03.2024

Uwaga! Ruszyły zajęcia szachowe. Frekwencja na pierwszych zajęciach doskonała. Zostało jedno miejsce. Zapraszamy:-)

2.03.3024

W dniach 1-2 marca w naszym ognisku odbyły się wiosenne warsztaty rodzinne w ramach seminarium „Edukacja przez kulturę i sztukę”. Wspólnie, czyli uczniowie, nauczyciele i rodzice stworzyliśmy niepowtarzalną przyjazną atmosferę. Wykonaliśmy wielkanocne pisanki, wiosenne stroiki, kolorowe lampioniki. Słuchaliśmy jazzu i ćwiczyliśmy śpiew z akompaniamentem pianina. Podczas gry terenowej zapoznaliśmy się z zachowaną w niektórych regionach polski tradycją chowania czekoladowych jajek. W międzyczasie mogliśmy delektować się ciastem upieczonym przez rodziców z kawiarenki prowadzonej przez samorząd. Było naukowo, rozrywkowo, wesoło, smacznie i bezpiecznie. Szukajcie w okolicy placówek pozaszkolnych: Ognisk Pracy Pozaszkolnej, Ogrodów Jordanowskich, Młodzieżowych Domów Kultury. Nie tylko u nas dzieją sią takie „hece”😊. We wszystkich placówkach pozaszkolnych jest super fajnie. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w nasz projekt a w szczególności koordynatorowi seminarium, nauczycielowi ogniska  p. Agnieszce Sienkiewicz oraz  przewodniczącej Rady rodziców p. Agnieszce Fałatowicz. 

 

13.02.2024

W obliczu zmian oraz wielu badań, testów, konsultacji dotyczących oświaty a także dyskusji o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży  postanowiłam zabrać głos w temacie edukacji pozaszkolnej, w której pracuję od wielu lat. Nie mam wątpliwości, że test satysfakcji wśród uczniów i ich rodziców z uczestnictwa w zajęciach Ognisk Pracy Pozaszkolnej, Ogrodów Jordanowskich i Młodzieżowych Domów Kultury wypadłby na szóstkę, ale nie wypadnie, bo nie obowiązuje w nich żaden system oceniania, ale za to świetnie sprawdza się szeroko rozwinięty system doceniania.

Jak postrzegane są te placówki w środowisku lokalnym?  Jak postrzegani są nauczyciele tam pracujący i dlaczego dobrowolnie i bez żadnego przymusu z oferty tych placówek, w samej tylko Warszawie korzysta kilkadziesiąt tysięcy uczniów rocznie? Jakie korzyści wynikają z edukacji przez kulturę i sztukę, a taką właśnie oferują placówki pozaszkolne?

Istotne jest podkreślenie wartości edukacji przez działanie, co jest zgodne z założeniem, że umiejętności nabyte poprzez doświadczanie są kluczowe dla rozwoju osobistego i społecznego uczniów.

Proponuję również przeprowadzenie badań mających na celu ocenę, w jakim stopniu u uczniów z dysfunkcjami społecznymi i emocjonalnymi, dostrzegalnymi w środowisku szkolnym, nie potwierdzają się te same problemy behawioralne podczas uczestnictwa w zajęciach w placówkach pozaszkolnych. Uważam, że edukacja pozaszkolna pełni funkcję wsparcia dla przeciążonych pracą poradni psychologiczno-pedagogicznych, które obecnie są postrzegane przez wielu opiekunów jako główne miejsce rozwiązywania problemów wychowawczych. W moim przekonaniu poradnie psychologiczno-pedagogiczne mają do wykonania zadania większej wagi. Należą do nich różnego rodzaju terapie ze względu na lęki, uzależnienia, natręctwa, fobie i inne.

Dziecko niepokorne, nie dające się zaszufladkować, często bardzo inteligentne a także to zagubione społecznie, zamknięte, nieśmiałe oczekuje zwrócenia na siebie uwagi w sposób szczególnie naturalny. W otoczeniu między rówieśnikami potrzebuje być akceptowane i doceniane a jego najmocniejsze strony dostrzegane. Nieprawdopodobnie ważne jest odkrywanie jego wewnętrznych potrzeb rozwoju artystycznego i społecznego, co może przełożyć się na zwiększenie poczucia jego własnej wartości, tożsamości i mentalnej siły. Mam na myśli poprawę wiary w siebie, zmniejszenie drażliwości, zwiększenie samooceny. Wychowanie to wieloletni proces a nie krótkotrwała terapia w poradni.

Udział dzieci w konkursach, wystawach ich prac, projektach scenicznych, edukacji przez działanie pod kierunkiem nauczycieli fachowców, artystów, którzy z każdego dziecka potrafią wyłuskać to, co głęboko w nim drzemie i pokazać innym jako wartość, jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważne. To pozwala dziecku myśleć o sobie samym, że jest wyjątkowe nie przez to jak wygląda, ale co potrafi, bo pięknie śpiewa, pięknie tańczy, pięknie maluje, pięknie gra na gitarze. To pozwala również rodzicom poczuć dumę ze swojej pociechy.

Do placówek wychowania pozaszkolnego przychodzą dzieci, które mają pasję lub tej pasji poszukują. Nauczycielowi zależy na tym, aby uczniowie go lubili i chcieli przychodzić na jego zajęcia. Nauczycielowi zależy na tym, aby z iskry talentu rozpalić ognisko. Nauczyciele placówek wychowania pozaszkolnego to miłośnicy sztuki tej klasycznej i tej użytkowej a także pasjonaci niekonwencyjnego uczenia innych. Polska oświata oferuje dzieciom i młodzieży edukację pozaszkolną i trzeba z niej korzystać jak najwięcej i najowocniej.

„Dzieci muszą mieć czas na odpoczynek” – twierdzi Minister Edukacji Pani Barbara Nowacka. Zgadza się. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czym dla dziecka jest wypoczynek. To nie jest taki sam wypoczynek jak dla dorosłej osoby. To nie może być strata czasu. To nie może być lenistwo prowadzące do frustracji. To powinien być odpoczynek od zajęć obowiązkowych na rzecz zajęć nieobowiązkowych. To musi być odpoczynek aktywny. Podobnie jak odpoczynek w ferie zimowe czy wakacje. Odpoczywamy od szkoły, nauki i jedziemy np. na narty gdzie od rana do wieczora robimy kilometry na stoku tak, że wracamy zmęczeni, ale szczęśliwi.  Można mieć mniej zajęć i popadać w frustrację, właśnie z powodu braku pomysłu na wypełnienie czasu. Nuda to poważny stan zagrażający zdrowiu dlatego może doprowadzić do załamania psychicznego.

Kiedyś zapytałam młodą osobę, która studiowała jeden z najbardziej wymagających kierunków na świecie. Rocznie czytała ponad 50 książek. Uczyła się trzech języków jednocześnie, 3 razy w tygodniu ćwiczyła jogę, 3 razy w tygodniu chodziła na siłownię, miała czas dla przyjaciół i rodziny, wyjazdy na narty etc. Zapytałam jak na to wszystko znajduje czas? A Ona odpowiedziała, że w kontekście doby każdy z nas ma dokładnie tyle samo czasu. Wszystko jest kwestią umiejętności zarządzania czasem. I tylko od nas samych zależy jak go wykorzystamy. Problem w tym, że nie każdy umie tym czasem odpowiednio zarządzać.  Zapraszamy zatem do placówek wychowania pozaszkolnego, aby wypełnić czas swoim dzieciom w sposób aktywny, przyjemny, rozwijający zainteresowania, kreatywny i bezpieczny nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale też zdrowia psychicznego.

/M. Popławska-Staniszewska/

30.01.2024

XVIII Mazowiecki Konkurs Kolęd i Pastorałek 2024  już  za nami. W jury zasiedli: Pan Tomasz Bereda – gitarzysta, nauczyciel w szkole muzycznej I st. oraz w OPP „175”, Pan  Karol Bonawentura Mieliński -trener sztuki wokalnej, nauczyciel w OPP „175”,  Pan  Wojciech Golisz nauczyciel fortepianu, miłośnik gry organowej, nauczyciel OPP „175” oraz gościnnie Jakub Kącki – trener wokalny, znawca głosu dziecięcego, wieloletni juror wielu prestiżowych krajowych i międzynarodowych  konkursów muzycznych dla dzieci i młodzieży, założyciel studia piosenki „Aplauz” . Serdeczne dziękujemy  Panu Zbigniewowi Dardzie-dyrektorowi DK „Kadr” za współudział w organizacji konkursu.  Gratulujemy wszystkim laureatom. 

 

19.12.2023

Pięknym koncertem w wykonaniu instrumentalistów, uczniów pana Tomasza Beredy, Pana Wojciecha Golisza oraz p. Marii Popławskiej-Staniszewskiej zostaliśmy wprowadzeni w bajkowy nastój Świąt Bożego Narodzenia oraz powitania Nowego 2024 roku. Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczno-noworoczne a uczniowie uzupełnili ich treść pięknymi kolędami i pastorałkami.  Dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za wspólne spotkanie i stworzenie ciepłej świątecznej atmosfery.

 

13.12.2023

Uczestnicy koła turystycznego  „Tu i Tam” pod kierunkiem p. Katarzyny Andrzejewskiej wybrali się w sobotę 9 grudnia do Westfield Arkadia na konkursy i warsztaty promujące nową wersję filmu pt.: „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego. Zadaniem konkursowym było wybudowanie z klocków Lego pomieszczenia z Akademii Pana Kleksa. Dzieci wróciły z nagrodami i w świetnych humorach. To była super zabawa. Dziękujemy Pani Kasiu:-)

4.12.2023

Uwaga! Mamy kolejny artystyczny sukces! Gratulacje dla Liliany oraz nauczyciela – Pani Elżbiety Kamińskiej.

 

13.11.2023

W dniu 9.11.2023 odbył się Jubileusz 50. lecia Ogniska Pracy Pozaszkolnej „175”. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz dzielnicy Mokotów p. Rafał Miastkowski, za-ca burmistrza p. Anna Lasocka, naczelnik wydziału oświaty Pan Cezary Kocon, prezes ZNP p. Urszula Woźniak,  p. Wioleta Czyż z NSZZ „Solidarność”, przedstawiciel BE p. Anna Andrzejewska, dyrektorzy placówek wychowania pozaszkolnego, dyrektorzy szkół i przedszkoli z zaprzyjaźnionych warszawskich placówek oświatowych, dyrektorzy domów kultury, poprzedni dyrektorzy OPP „175”, przewodnicząca RR p. Agnieszka Fałatowicz oraz osoby zaprzyjaźnione z ogniskiem. Na początek głos zabrała dyrektor ogniska p. Maria Popławska-Staniszewska, która zwróciła uwagę na potrzebę promowania placówek wychowania pozaszkolnego ze względu na konieczność mentalnego wzmacniania młodego pokolenia, oraz wykorzystywania placówek edukacji pozaszkolnej i kulturalnej jako swego rodzaju terapię, która odciąży czy też uzupełniani pracę psychologów w  poradniach psychologicznych. Po oficjalnych przemówieniach i życzeniach gości specjalnych odbyła się część artystyczna w której zaprezentowali się obecni uczniowie ogniska oraz dorośli absolwenci placówki. Były brawa, gratulacje, wspomnienia, wzruszenia i moc życzeń. Uroczystość odbyła się w pięknym miejscu DK „Kadr” dzięki uprzejmości dyrektora p. Zbigniewa Dardy za co serdecznie dziękujemy.

Ogromne Podziękowania dla wszystkich pracowników, rodziców i  wychowanków ogniska, którzy na uświetnienie Jubileuszu pracowali wspólnie od wielu miesięcy.

16.10.2023

Serdecznie zapraszamy rodziców, uczniów, absolwentów, byłych pracowników ogniska oraz wszystkie osoby związane z ogniskiem w latach 1973-2023 na uroczysty jubileusz naszej placówki.  

 

24.10.2023

W dniu dzisiejszym wzięliśmy udział w Gali X edycji Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka. Nasi uczniowie pod kierunkiem p. Katarzyny Andrzejewskiej wzięli udział w zorganizowanym wcześniej  konkursie promującym ideę placówki otwartej, mądrej, przyjaznej i twórczej – miejsca, w którym dostrzega się potrzeby wychowanków, uczniów oraz ich rodziców. Placówki, w których podstawowe prawa dziecka: do miłości, bycia szanowanym, posiadania własnych tajemnic, samostanowienia o sobie, własności, rozwoju, zabawy, pracy i sprawiedliwości są na co dzień respektowane. W tym roku nie udało nam się zdobyć nagrody głównej, ale zdobyliśmy doświadczenie i w następnym roku powalczymy o jej przyznanie dla naszego ogniska. 

 

23.10.2023

Takie cuda powstają  na zajęciach z panią Agnieszką. Najmłodsze grupy z naszego ogniska ćwiczą rączki i wyobraźnię na zajęciach z eko-art i papierowych cudaków. A oto efekty ich pracy.

5.10.2023

Serdeczne Gratulacje dla uczennicy Michaliny oraz nauczyciela p. Elżbiety Kamińskiej, pod których czujnymi artystycznymi zmysłmi praca została wykonana. Wspaniały sukces. 

4.10.2023

3.10.2023 w naszym ognisku odbyło się spotkanie z dr Wojciechem Wierzejskim – Prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Społecznego, wykładowcą akademickim wydziału pedagogiki UKSW, szkoleniowcem z zakresu komunikacji i dialogu społecznego oraz autorem takich publikacji jak ” Wychowanie nastolatka”,  „Nowoczesne zarzadzanie organizacją”, „Szczęście w małżeństwie” oraz wielu innych.

Dziękujemy Panu doktorowi za cenne wskazówki dotyczące wychowania dzieci w zakresie wprowadzania dobrych nawyków takich jak: punktualność, porządek, planowanie, systematyczność, organizacja czasu. Dziękujemy rodzicom za obecność i aktywne uczestnictwo w spotkaniu.

12.09.2023

Ognisko Pracy Pozaszkolnej „175” zostało zaproszone do udziału w Gali finałowej projektu pt.;  „Rodzina Ulmów-dziedzictwo dla pokoleń”. 10 września 2023 r. odbyła się beatyfikacja polskiej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, która 24 marca 1944 r., w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Uroczystość miała miejsce we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie Ulmowie mieszkali i gdzie zostali zamordowani. Na zaproszenie Dyrektora LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego Pani Bożeny Kozak, dzieci z koła wokalnego ogniska, uświetnią wspólnie z młodzieżą liceum tę doniosłą uroczystość w Warszawie. Uroczystość  odbędzie się w dniu 21.09.2023  o godz. 11.00 w budynku LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego przy ul. Grochowskiej346/348. Celem głównym przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, uczczenie pamięci o Polakach ratujących  ludność żydowską, podkreślenie heroiczności czynu polskiej rodziny, ukazanie pomocy jaką udzielali  Polacy Żydom podczas Holokaustu oraz  uczczenie procesu Beatyfikacji Ulmów. Pani Dyrektor Bożenie Kozak gratulujemy wyboru Jej liceum na uświetnienie uroczystości i dziękujemy za zaproszenie d

22.06.2023

W dniu 21.06.2023 w naszym ognisku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/23. Galę poprowadziła Pani Julia, nauczyciel zajęć wokalnych. Program obejmował wystąpienie dyrektora ogniska Pani Marii Popławskiej-Staniszewskiej, wystąpienie przewodniczącej rady Rodziców Pani Agnieszki Janiszewskiej oraz wręczenie nagród uczniom wyróżnionym za wzorową postawę oraz systematyczne uczestnictwo w zajęciach. Uroczystość uświetniły występy uczniów. Pani dyrektor podsumowała pracę całego roku szkolnego. Zwróciła uwagę na zrealizowane projekty przez nauczycieli  i doceniła zaangażowanie rady rodziców we wspólne przedsięwzięcia. Na koniec Pani dyrektor podziękowała wszystkim za cały rok wspólnej drogi i złożyła życzenia z okazji nadchodzących wakacji. Pani przewodnicząca w piękny sposób podzieliła się swoją refleksją wynikającą ze wspólnych przedsięwzięć i podziękowała zarówno rodzicom jak i nauczycielom za cały rok wspólnych działań na rzecz uczniów. Nie zabrakło chwil wzruszeń, gdy przyszło do pożegnań. Z łezką w oku rozstajemy się z Panem Tomaszem, który odchodzi na zasłużoną emeryturę oraz z Panią Kamilą, która opuszcza stolicę i wraca w swoje rodzinne strony, aby tam układać swoje życie prywatne i zawodowe. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami które załączamy poniżej. Wszystkim uczestnikom naszych zajęć i ich rodzinom życzymy udanych wspaniałych wakacji.

W roku szkolnym 2022/23  zajęcia ogniska prowadzone były w systemie stacjonarnym w siedzibie placówki przy ul. Gruszczyńskiego 12 oraz w kilku szkołach ościennych: SP 271, SP 46, SP 146, SP 191, LO 65, LO 43 oraz w Przedszkolu 317 „Smykolandia”. W ognisku funkcjonowały 23 koła zainteresowań w 46 grupach. Według zapisów w dziennikach i tym samym systemu rekrutacyjnego w zajęciach uczestniczyło 601 uczniów. W ognisku realizowany były zajęcia wynikające ze stałego planu zajęć oraz zajęcia okazjonalne i okolicznościowe. 

 

3.06.2023

Kolejne sukcesy grupy tanecznej prowadzonej przez p. Kamilę. Gratulacje dla tancerek, rodziców i nauczyciela.

Fire_Dance_Ochota_Na_Taniec_2023.mp4 – Dysk Google

26.05.2023

 25 maja w Domu Kultury „Kadr” odbyła się gala wręczenia nagród za dwa prestiżowe konkursy organizowane przez nasze ognisko: ogólnopolskiego konkursu „Młode Talenty Muzyczne” oraz wojewódzkiego konkursu plastycznego  „Bohaterowie Naszych Bajek”.  Obydwa konkursy odbyły się po raz dwudziesty pierwszy. Honorowym Patronatem zostały objęte przez Rzecznika Praw Dziecka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza dzielnicy Mokotów. Podczas gali zaszczycili nas swoją obecnością goście specjalni. Z ramienia Burmistrza dzielnicy Mokotów Pana Rafała Miastowskiego  gościliśmy z-cę Burmistrza Pana Krzysztofa Skolimowskiego. Wydział Oświaty dla dzielnicy Mokotów reprezentowała  Pani Violetta Pulwarska z-ca naczelnika Wydziału Oświaty Pana Cezarego Kocona.  Pan Burmistrz w swoim krótkim wystąpieniu w przepiękny sposób odniósł się do historii i sztuki zaznaczając jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywają obydwie te dziedziny, którą z nich uważa za ważniejszą i dlaczego. To była piękna lekcja zarówno dla dorosłych jak i uczniów obecnych na uroczystości. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za głębokie i wartościowe przesłanie, które wywarło na słuchaczach refleksję i wzruszenie. Dziękuję również  dyrektorowi Domu Kultury „Kadr” Panu Zbigniewowi Dardzie za możliwość zorganizowania naszej gali w tym niezwykle uroczym miejscu sali koncertowej „Kadru”.  

16.05.2023

PREZENTACJA DZIEŃ OTWARTY 2023

27.04.2023

Wspomnienie z opery

26.04.2023

Dzisiaj idziemy do Opery Narodowej na  na „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki a jutro opowiemy o wrażeniach. „Ach, muzyka to cudo – cieszy, poi, wzrusza!” Tak w słynnej operze Moniuszki „Straszny Dwór” śpiewa chór w rytm mazura.  Piękno muzyki operowej będą mogli Państwo poznać już w najbliższy czwartek – 27.04.2023 – o godz. 17:30 w siedzibie OPP „175 przy ul. Gruszczyńskiego 12 w Warszawie, na kolejnej odsłonie tematycznych warsztatów wokalnych. Tym razem poznamy tajniki powstawania opery – od libretta, poprzez partyturę, scenografię, choreografię aż po premierę. Dowiemy się w ile dni Mozart napisał uwerturę do opery „Don Giovanni”, kim jest inspicjent i posłuchamy najsłynniejszych arii operowych w wykonaniu światowej klasy solistów. W dodatku, sami spróbujemy naszych sił wokalnych poznając ćwiczenia emisyjne wykonywane przez śpiewaków operowych.

21.04.2023

W dniu 20.04.2023 odbył się ogólnopolski konkurs „Młode Talenty Muzyczne” pod honorowymi patronatami: Rzecznika Praw Dziecka, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza dzielnicy Mokotów zorganizowany przez naszą placówkę po raz 21.  W składzie jury zasiadły następujące osoby: Monika Gromek – kompozytorka, muzyk, wieloletni metodyk nauczycieli muzyków, recenzentka i autorka podręczników i zeszytów szkolnych, członek Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej, Jakub Kącki – nauczyciel śpiewu, pianista, założyciel i dyrektor Studia Edukacji Muzycznej „Aplauz”, Julia Mąkowska – dyrygentka, chórzystka nauczyciel śpiewu, Tomasz Ziułek – muzyk, nauczyciel gitarzysta i Wojciech Golisz – muzyk, nauczyciel fortepianu. To wyjątkowy, profesjonalny, niezastąpiony, mistrzowski i najlepszy zespół sędziowski. To są nauczyciele praktycy, muzycy, artyści, którzy na co dzień odkrywają i kształtują talenty młodych ludzi. Podczas oceny zwracają uwagę na każdy szczegół. Ich wysublimowane poczucie muzycznego smaku w pełni przekłada się na odbiór i ocenę. Potrafią w nieprawdopodobny sposób wyłuskać to, co w serwowanej muzyce i interpretacji najcenniejsze czyli wzruszenie i uczucie.

Motto ogniska „Każdy uczeń otoczony troską i wsparciem może odkryć swój talent” przepięknie i głęboko wpisujące się w zamysł i intencję konkursu. Tegoroczna XXI edycja obfitowała w nowe twarze, wybitne talenty, powiało świeżością i wzruszeniem. W bieżącym roku po raz pierwszy ukazała się kategoria: aria operetkowa, operowa lub piosenka musicalowa. Wśród laureatów są takie talenty, że jesteśmy winni im szczerość, aby szukali uznania w konkursach o większym prestiżu, konkursach międzynarodowych, medialnych.  To są osoby, które reprezentują najwyższy poziom artystyczny i są gotowe na karierę.  W konkursie MTM kolejne pokolenia mają szansę odkrywać swoje talenty pod okiem wybitnych specjalistów. Konkurs, dzięki uprzejmości p. Ewy Willmann – dyrektor Służewskiego Domu Kultury odbył się w przepięknym miejscu Mokotowa za co serdecznie dziękuję. Wszystkim uczestnikom a w szczególności laureatom i ich opiekunom – Gratuluję. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się dzięki uprzejmości p. dyrektora Zbigniewa Dardy w Domu Kultury „Kadr” w dniu 25.05.2023 o godz. 13.00. Zapraszamy.

31.01.2023

W dniu wczorajszym tj. 30.01.2023r.  zakończyliśmy XVII edycję mazowieckiego konkursu Kolęd i Pastorałek 2023. W konkursie wzięło udział ponad 200 artystów, wszystkim Gratulujemy.  Serdeczne podziękowania kierujemy do dyrektora DK „Kadr” – Pana Zbigniewa Dardy,  dyrektora MDK „Puławska” Pana Marka Masłowskiego oraz jurora Pana Jakuba Kąckiego za ogromne wsparcie przy organizacji konkursu. 

12.01.2023

Prace, które zostały wykonane przez uczniów ogniska pod artystycznym okiem nauczyciela p. Eli, zgłoszone na konkursy i zdobyły uznanie znawców sztuki. Serdeczne Gratulacje dla uczniów, nauczyciela i rodziców. Czekamy na wyniki innych konkursów, które nie zostały jeszcze rozstrzygnięte a prace wysłane.

4.08.2022

Szanowni Państwo, Rodzice naszych uczniów,

w dniu dzisiejszym tj. 4.08.2022 dotarło do ogniska piękne pianino akustyczne marki Schimmel. Pianino zostało sfinansowane ze środków Rady Rodziców Ogniska 2022. Instrument jest w idealnym stanie. Bardzo dobrze utrzymany, lakierowany, wykonany w Niemczech. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, bez wątpienia zachwyca ostrym brzmieniem, mocą i możliwościami dynamicznymi. Ogromne podziękowania kieruję do Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Agnieszki Janiszewskiej. To dzięki Jej ogromnemu zaangażowaniu możemy od dzisiaj cieszyć się posiadaniem tak pięknego instrumentu. Starania w kierunku zakupu pianina czynione były od lat, ale dopiero w bieżącym roku w nowej siedzibie ogniska nasze marzenie zostało spełnione. Podziękowania należą się również p. Katarzynie Durskiej-Rudnik, wieloletniej Przewodniczącej Rady, której wkład pracy w działalność na rzecz placówki jest nieoceniony. Obydwie Panie bardzo się wzajemnie wspierały i wytrwale dążyły do osiągnięcia założonego na początku roku szkolnego celu. Dziękujemy wszystkim rodzicom za dokonane wpłaty na konto Rady Rodziców Ogniska w ciągu całego roku szkolnego oraz wcześniej, a także za udział w kiermaszach, podczas których zbierane były fundusze na zakup instrumentu. Jestem przekonana, że instrument spodoba się dzieciom oraz nauczycielom muzykom i będzie nam pięknie służył przez wiele długich lat. Zapraszamy na zajęcia w nowym roku szkolnym 2022/23.

Dyrektor OPP „175″ Maria Popławska-Staniszewska

 

Informacje o odwołanych zajęciach dostępne są na stronie po wybraniu: ZAJĘCIA -> ODWOŁANE ZAJĘCIA

Skip to content